Egzaminy Cambridge – czym są?

Certyfikaty, które się otrzymuje po zdaniu egzaminów Cambridge potwierdzają kwalifikacje językowe z języka angielskiego i mogą być przydatne na różnych etapach edukacji lub życia zawodowego. Co ważne, mają międzynarodowy charakter. Będą więc pomocne, kiedy planuje się studiować na zagranicznej uczelni lub chce otrzymać pracę w międzynarodowej firmie. Jednak również podczas ubiegania się o pracę w polskim przedsiębiorstwie taki certyfikat będzie dobrze widzianym elementem CV. 

Egzaminy Cambridge – jakie są poziomy?

Certyfikaty Cambridge potwierdzają kwalifikacje językowe na różnych poziomach. Te najpopularniejsze to:

  1. FCE, zwany też First Certificate in English, , odpowiada poziomowi B2 według Rady Europy, czyli inaczej jest to poziom  średniozaawansowany (Upper Intermediate). Potwierdza, że można uczyć się lub pracować w anglojęzycznym środowisku. 

Żeby zdać egzamin, powinno się umieć tworzyć krótkie notatki, raporty czy maile. Trzeba też umieć wyjaśnić swój punkt widzenia na jakąś sprawę podczas dyskusji. Oczywiście trzeba także rozumieć angielski używany w różnego rodzaju mediach.

  1. CAE, czyli Certificate in Advanced English, jest równoznaczny z poziomem C1 według rady Europy. Potwierdza on, że zna się angielski na takim poziomie, jakiego oczekuje się od studenta lub fachowca w jakiejś konkretnej dziedzinie. Honoruje go ponad 6 000 podmiotów na całym świecie. Są to zarówno szkoły, jak i przedsiębiorstwa, a także urzędy.

To bardziej zaawansowany poziom od FCE i jeśli chce z sukcesem przystąpić się do takiego egzaminu, powinno się umieć tworzyć złożone sprawdzania, szczegółowe notatki, czy rozbudowane maile. Trzeba też umieć opisać jakieś złożone problemy naukowe czy takie związane ze swoim wyspecjalizowanym stanowiskiem pracy. 

  1. CPE, czyli Certificate in Proficiency potwierdza, że umie się posługiwać językiem angielskim praktycznie tak samo jak jego natywny użytkownik, czyli taki, który używa go od urodzenia. Będzie on przydatny, jeśli chce otrzymać się wysokie stanowisko w jakiejś anglojęzycznej lub międzynarodowej firmie, ale też kiedy planuje się studia doktoranckie na anglojęzycznej uczelni. Żeby przystąpić do tego egzaminu, trzeba rozumieć praktycznie wszystko po angielsku i porozumiewać się nie tylko językiem potocznym czy biznesowym, ale także prowadzić dyskusje akademickie. Umiejętność przedstawiania nawet najbardziej złożonych problemów po angielsku jest niezbędna. 

Jak przygotować się do egzaminu Cambridge?

Są właściwie dwa sposoby. Można to oczywiście zrobić samemu, jeśli jest się pewnym swojej umiejętności samodzielnego przyswajania wiedzy i regularności. Jednak jeśli chce się znacznie zwiększyć swoje szanse, to warto wesprzeć się specjalistami. Skorzystanie z usług naszej szkoły językowej, która przygotowała już tysiące osób do takiego egzaminu, będzie na pewno zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Najważniejsze jest, abyście z łatwością zdali taki egzamin. 

Jak wygląda egzamin Cambridge?

Każdy Egzamin Cambridge FCE składa się z czterech części:

  1. Reading and Use of English – czytanie ze zrozumieniem oraz część gramatyczno-leksykalna,

  2. Writing – pisanie,

  3. Listening – słuchanie,

  4. Speaking – część ustna.

Całość rozłożona jest na dwa dni. W pierwszy dzień odbywają się trzy części, które łącznie trwają 3,5 godziny. Część ustna odbywa się kolejnego dnia. Jeśli dobrze przygotuje się do takiego egzaminu, regularnie się ucząc i wykonując test próbne, jego zdanie nie powinno przysporzyć dużych trudności, a można zyskać sporo w przyszłości.