10 sposobów na odzyskanie motywacji do nauki języka

Powakacyjne rozleniwienie może dopaść każdego. Zrozumiałe też że nawet zapał do nauki języków może nieco stopnieć. Dowiedz się, jak odzyskać chęć do przyswajania obcojęzycznych zwrotów i słówek.

Nauka języka obcego (jak każdej dziedziny) według schematów prędzej czy później może wywołać nudę. Dlatego tak ważne jest urozmaicanie i poszukiwanie technik, które na nowo wzbudzą w Tobie motywację. W tym poście przygotowaliśmy dla Ciebie dziesięć sprawdzonych sposobów na skuteczne zmotywowanie się do nauki języków obcych.

1. Podróżuj

Wykorzystaj podróże do ćwiczenia angielskiego (czy jakiegokolwiek języka się uczysz). Jeżeli aktualnie nie wybierasz się za granicę, to zacznij planować swój wyjazd, nawet jeżeli odbędzie się on dopiero za rok czy dwa. Czytaj blogi, opisy podróży i przewodniki w języku obcym. Poczytaj opowieści o mieszkańcach, lokalnych zwyczajach czy przyrodzie. Nawet zanurzenie się w przepisy kulinarne w języku obcym jest świetnym sposobem! Zobaczysz jak niewiarygodny skutek przyniesie to gdy dotrzesz do celu podróży.

2. Wyznacz sobie cel

Ten punkt wiąże się z poprzednim – wyznacz sobie cel nauki. Może to być wyjazd do Japonii za pół roku, zdobycie pracy w międzynarodowej korporacji, gdzie używa się głównie języka angielskiego do komunikacji – przykłady można mnożyć. Sam wiesz, który z tych planów będzie najbardziej odpowiadał Twoim marzeniom i możliwościom. Nie wiesz, co mogłoby stać się Twoim celem? Ustal, że w określonym terminie zyskasz biegłość w danym języku lub zdasz z niego egzamin.

3. Zaplanuj swoją naukę

Zastanawiasz się w jaki sposób planowanie może Cię zmotywować? Sprawa jest dosyć prosta – stanie się tak, bo będziesz widzieć nie tylko cel, ale również drogę do jego osiągnięcia. Uważasz, że nie masz zbyt wiele czasu na naukę? Zaplanuj codziennie 30 minut, podczas których będziesz uczył się języka obcego. Pół godziny poświęcane każdego dnia na naukę znacząco wpłynie na Twoje postępy.

4. Podejmij 30-dniowe wyzwanie

Jeżeli dopada Cię zniechęcenie, to zrealizuj jedno z trzydziestodniowych wyzwań. Przykładowo przez 30 dni ucz się codziennie 15 nowych słówek, oglądaj zagraniczną telewizję przez 20 min lub czytaj 25 stron obcojęzycznej książki. To pozwala nie tylko na urozmaicenie nauki, ale również podtrzymanie motywacji i wypracowanie korzystnych nawyków.

5. Znajdź swoją technikę nauki

Nie będziemy Cię oszukiwać – nie każdy sposób nauki języka obcego sprawdzi się w Twoim przypadku. Prawdą jest, że będziesz musiał przetestować kilka, aby znaleźć najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb. Ciekawym pomysłem jest uczenie się stosując technikę Pomodoro - skupiasz się na nauce przez 25 minut, po których następuje 5 minut przerwy. Sam decydujesz ile takich cyklów nauki przejdziesz danego dnia.

6. Ucz się ze znajomymi

Jesteś ekstrawertykiem i do szczęścia potrzebujesz innych osób? Świetnie, możesz tę cechę wykorzystać również podczas nauki języków obcych. Zorganizuj swoich znajomych i raz w tygodniu poświęćcie godzinę na wspólne szlifowanie angielskiego lub od czasu do czasu konwersujcie w tym języku.

7. Inspiruj się

Internet jest niewyczerpalnym źródłem możliwości, jeżeli chodzi o naukę języków obcych. Znudziło Ci się oglądanie BBC lub czytanie zagranicznych serwisów? Zacznij interesować się obcojęzycznymi filmikami na Youtube związanymi z Twoimi zainteresowaniami - w ten sposób nie tylko realizujesz swoje pasje, ale również szlifujesz język obcy. Ciekawe propozycje znajdziesz na stronie TED.com, gdzie znajdują się inspirujące, krótkie wykłady z różnych konferencji z całego świata. Jeżeli jesteś fanem nowych technologii lub po prostu interesuje Cię wiedza z wielu dziedzin nauki – jest to propozycja idealna dla Ciebie!

8. Wykorzystaj do nauki swój telefon

Większość osób posiada smartfony, jeżeli również należysz do tego grona, to z powodzeniem możesz wykorzystać swój telefon do nauki języków obcych. Instalacja jednej z wielu aplikacji językowych pozwoli Ci na naukę podczas stania w kolejce na poczcie, jazdy autobusem czy przed snem. Ustaw język domyślny telefonu i aplikacji np. map na ten w wybranym języku obcym. Słuchanie komend w języku obcym nie tylko uczy kierunków i odległości, ale poprzez wielokrotne powtarzanie komend daje Ci możliwość złapania „melodii” języka

9. Oglądaj i czytaj

Nie polegaj wyłącznie na podręcznikach i wkuwaniu słówek na pamięć. Otaczaj się językiem, którego się uczysz – czytaj książki lub blogi z ulubionej dziedziny, oglądaj filmy, a także konwersuj na tematycznych forach internetowych z obcokrajowcami. Dzięki temu będziesz poszerzał zasób słówek, uczył się praktycznego języka, a przede wszystkim dobrze bawił!

10. Daj sobie czas, ale bądź systematyczny

Chcesz być cały czas zmotywowany? Wyznacz sobie czas nie tylko na naukę, ale również na odpoczynek. Nie oczekuj, że w ciągu tygodnia czy miesiąca biegle opanujesz język. Ucz się w swoim tempie i ciesz się tym!

Oczywiście nic nie zmotywuje Cię bardziej niż opieka doskonałego lektora na kursie dopasowanym do Twoich umiejętności.