Jak nie uczyć się do matury z angielskiego

Nauczyciel stale powtarza Ci listę rzeczy, które musisz przyswoić do matury: wytyczne do pisania różnych form wypowiedzi, przydatne konstrukcje zdaniowe, reguły gramatyczne…

Wspaniale, tylko zanim do tego wszystkiego siądziesz, pamiętaj o 5 podstawowych zasadach w ferworze przygotowań do egzaminu dojrzałości.

Nie nauka a przygoda

Nie myśl o nauce języka angielskiego w stresujących Cię kategoriach, jak ocena na świadectwie czy przepustka na studia. Wyobraź sobie raczej, ilu fantastycznych ludzi z całego świata możesz poznać dzięki znajomości tego języka lub ile piosenek ulubionego wokalisty będziesz w stanie pojąć bez sprawdzania tłumaczeń w sieci.

Najważniejsza jest motywacja. Zgodna z naszymi zainteresowaniami, z tym co dla nas ważne. Naprawdę myślisz, że przyswoisz język obcy tylko dlatego, że potrzebujesz maksymalnej liczby punktów z rozprawki? Nope, it doesn’t work like that.

Nieprzypadkowe słówka

Nie bez powodu materiały w książkach do nauki języka angielskiego są pogrupowane tematycznie. O ile łatwiej jest nam przyswoić obce słowo w kontekście innych, powiązanych sytuacją. Sam stwarzaj historie i próbuj je opisać – w tym tygodniu kupujesz bilet w londyńskim metrze, w następnym organizujesz warsztaty proekologiczne dla swoich przyjaciół z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Spróbuj tworzyć nie tylko dialogi, wyobraź sobie te sceny i opisuj możliwie każdy element wymyślonej rzeczywistości. Np. kupując bilet w metrze, skup się także na ludziach stojących na peronie, na tabliczkach z nakazami dla podróżnych, itd.

Nie słuchaj wybiórczo

Jasne, to bardzo ważne, aby słuchać tzw. listenings, ale poradzisz sobie z każdym zadaniem z rozumienia ze słuchu, jeśli będziesz ćwiczył słuchanie po angielsku – tak po prostu.

Oglądasz ulubiony serial? Wyłącz dubbing – poszukaj napisów lub spróbuj wyłapać kontekst. Słuchaj wiadomości w anglojęzycznej stacji, piosenek w radiu, wszystkiego co tylko może wpaść Ci w ucho. I nie przejmuj się, jeżeli na początku niewiele będziesz rozumiał. Nauka słuchania przyjdzie z czasem.

Nie przywiązuj się do słów

Zwłaszcza w tak stresującej dla wielu sytuacji, jak egzamin ustny z języka angielskiego, możesz zapomnieć potrzebnego słowa. Nie przejmuj się i zachowaj spokój. Zawsze możesz przecież sięgnąć po jego synonim lub spróbować je sparafrazować, czyli wyrazić innymi słowami.

Dlatego dobrze uczyć się słówek ze słownikiem angielsko-angielskim na podorędziu – łatwiej będzie Ci zastępować różne wyrażenia, a i Twój język będzie przez to bogatszy i bardziej naturalny.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Last but not least… Jeśli chcesz stosować się do powyższych zasad, po prostu nie możesz zostawić nauki na ostatni moment. Pamiętasz te wszystkie wywody o konieczności bycia systematycznym? Nie da się tego pominąć – nasz mózg jest już tak skonstruowany, lubi powtórki. Więc oszczędź sobie stresu i nie zostawiaj wszystkiego na ostatni dzwonek, bo niestety z setek słówek wkuwanych dzień przed maturą w dzień egzaminu może zostać Ci w głowie jedynie kilka.

Good luck!