Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym?Rozmowa kwalifikacyjna to jedno z tych wydarzeń, które powoduje u nas dużą dawkę stresu. Zwłaszcza jeżeli chcemy dobrze wypaść przed osobą rekrutującą i bardzo nam zależy na nowym stanowisku, a dodatkowo – gdy jest ona przeprowadzona w języku obcym. Warto wtedy pamiętać o kilku prostych zasadach, by swobodnie porozmawiać z rekruterem i celnie odpowiadać na pytania.

Nie tylko Ty się stresujesz

Po pierwsze pamiętajmy, że osoba odpowiedzialna za rekrutację, również może być zestresowana, szczególnie gdy na co dzień spędza czas w środowisku, w którym podstawowym językiem jest polski. Pracownicy z działu HR muszą mieć świadomość, że mogą spotkać kandydatów biegle władających pożądanym w firmie językiem i powinni dostosować poziom rozmowy adekwatnie do umiejętności potencjalnego pracownika.

Co wiesz o sobie?

Po drugie – na pewno pamiętacie lub słyszeliście o żelaznym zestawie pytań rekrutacyjnych na rozmowach przeprowadzanych nawet w języku polskim. Przede wszystkim warto nauczyć się kilku lub kilkunastu zdań, które opisują nas w języku obcym. Gdzie studiowaliśmy, jakie mamy zainteresowania, jak spędzamy wolny czas, z czego jesteśmy dumni w życiu i jakimi wartościami się kierujemy, a także jakie są nasze słabe i mocne strony – wszystko, co można zakwalifikować do opisu „o sobie”.

Napisz prawdę o znajomości języków obcych

Poza tym rekruterzy często pytają o przyczynę wysłania aplikacji na dane stanowisko. Mogą zapytać, gdzie znaleźliśmy ofertę pracy, co wiemy o firmie, do której chcemy dołączyć oraz jakie zadania wykonywaliśmy u poprzedniego pracodawcy, jeżeli mamy już jakieś doświadczenie zawodowe. Warto przed rozmową spisać sobie umiejętności przydatne dla przyszłego pracodawcy oraz poszukać informacji na temat danej firmy w Internecie. Jeżeli chodzi o jedno z ważniejszych pytań – o znajomość języków obcych – nie warto zbytnio fantazjować. Lepiej podać poziom zaawansowania w formie B2/C1 niż np. „znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym”. Jeżeli jest to istotna kwestia dla naszego pracodawcy, na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno nas z tego rozliczy.

Warto zacząć już teraz

Warto zatem od najmłodszych lat wyrabiać sobie nawyki związane z regularną nauką języków obcych. Im jesteśmy starsi, tym więcej wiemy o sobie i jaki cel przyświeca nam podczas edukacji języka. Pracodawcy cenią osoby, które już przed studiami lub w ich trakcie zadbały o to, by część swojego wolnego czasu poświęcić na naukę obcych słówek. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasjonatów edukacji nasza Szkoła Języków Obcych LEVEL stworzyła specjalne kursy językowe dla młodzieży, które są prowadzone metodą komunikatywną. Przygotowują one również do egzaminów maturalnych oraz egzaminów FCE, CAE, i CPE z języka angielskiego lub ZD z niemieckiego. Ponadto oferujemy lekcje prowadzone metodą Callana. Pamiętaj, warto zacząć już teraz.