Znajomość języków obcych a praca zawodowa

Znajomość języków obcych wydaje się w dzisiejszych czasach czymś zupełnie naturalnym. Większość dzieci kontakt z zagranicznym językiem ma już w szkole podstawowej, a także na dodatkowych kursach finansowanych od najmłodszych lat przez rodziców. Ważna jest jednak w tym wszystkim motywacja. Czy nauka języka obcego ma sprawić, że będziemy w przyszłości swobodnie czytać obcojęzyczne książki, pisać teksty utworów muzycznych chcąc podbić zagraniczny rynek, porozumiewać się z tubylcami w innych krajach czy zdobyć dobrze płatną pracę? Dzisiaj zajmiemy się tym ostatnim zagadnieniem.

Znajomość języków obcych jest ceniona w każdej firmie

Wiele osób utożsamia naukę języków obcych z możliwością wykonywania zawodu nauczyciela lub tłumacza. Nie jest to prawdą, ponieważ osoby ze znajomością języków mogą ubiegać się o zatrudnienie niemal w każdej firmie, nawet jeśli nie do końca znają jej specyfikę. Wyobraźmy sobie, że dla kogoś język obcy, jego nauka oraz ciągle poszerzanie o nim wiedzy jest życiową pasją. W takim przypadku każdy z nim kontakt jest krokiem do przodu w efektywnej nauce, dlatego pracodawcy stawiają znajomość języka obcego wyżej niż np. umiejętność korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Jest to spowodowane tym, że nauka programów komputerowych jest o wiele prostsza i mniej absorbująca niż kształcenie się w kierunku filologicznym, które nierzadko trwa kilka lat.

Nie tylko angielski i niemiecki

W wielu firmach, a już na pewno w tych z zagranicznym kapitałem, pracownicy posługują się na co dzień co najmniej jednym językiem obcym. Dobra komunikacja z klientami stacjonującymi w innych krajach jest często kluczem do sukcesu, dlatego wiele ofert pracy zawiera informację o konieczności znajomości jakiegoś języka. W tym miejscu należy podkreślić, że nie wystarczy już biegła komunikacja po angielsku lub niemiecku. Duże zapotrzebowanie jest również na język włoski, francuski, portugalski, hiszpański, rosyjski lub któryś z języków krajów skandynawskich.

Nauka powinna sprawiać przyjemność

Jak najlepiej zatem wybrać odpowiednie kryterium do nauki języka obcego? Najprostszym i najbardziej skutecznym jest przyjemność płynąca z nauki danego języka. Na pewno łatwiej jest nauczyć się zagranicznych słówek, które łatwo wpadają w ucho lub możemy je kojarzyć z nauki poprzedniego języka z tej samej rodziny. Na pierwszym miejscu stawiajmy więc zabawę oraz chęci, które mogą wynikać już z konkretnych pobudek. Osoby interesujące się kulturą azjatycką i chcące spędzić tam trochę czasu lub wyjechać na stałe w poszukiwaniu pracy, z większą motywacją będą uczyć się języka chińskiego lub japońskiego. Dla wszystkich, którzy uczą się języków obcych w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy najlepszą opcją będzie zgłębianie nauki języków państw o dużym potencjale ekonomicznym. Tutaj prym wiodą języki: angielski oraz niemiecki. Zauważmy, że Niemcy, Austria czy Szwajcaria to jedne z najbogatszych krajów na świecie. Do tego dochodzi hiszpański i rosyjski, które również są stosunkowo łatwe do nauki.

Specjalne kursy językowe dla firm

Można powiedzieć, że znajomość języków obcych jest ważnym aspektem w osiąganiu sukcesów w pracy zawodowej. Wiedzą o tym również pracodawcy, którzy często wysyłają swoich pracowników na szkolenia lub sami nawiązują kontakt ze szkołami języków obcych, aby wykupić odpowiedni dla nich kurs. Tutaj z pomocą wychodzi nasza Szkoła Języków Obcych LEVEL, którą tworzą starannie wybrani absolwenci filologii obcych oraz doświadczeni native speakerzy. Dzięki temu w ofercie znajdują się kursy językowe dla firm, które są tak zaprojektowane, aby ich czas i częstotliwość odpowiadały potrzebom Twojej firmy. Z naszej strony możecie liczyć na pełną elastyczność zarówno w kwestii dostosowania zajęć do harmonogramu pracy, jak i lokalizacji kursu – może on odbywać się w siedzibie Twojej firmy. Pracownicy będą mogli uczyć się języka obcego od rodzimych lektorów oraz native speakerów, a na zakończenie kursu podjąć się zdania TOEIC, czyli najważniejszego egzaminu językowego w środowisku biznesowym.