Dzień Matki

Przed nami dwa najważniejsze święta rodzinne – Dzień Matki i kilka dni później Dzień Dziecka. Korzystając z okazji i jednocześnie mając na uwadze fakt, że święta te obchodzone są na całym świecie, chcielibyśmy zwrócić uwagę naszych czytelników na wagę tego święta oraz wskazać różnice w obchodzeniu Dnia Matki w innych częściach Świata.

Zapytacie, co wspólnego ma szkoła języków obcych z Dniem Matki czy Dniem Dziecka?
Bezpośrednio nic, ale języka uczymy się bardzo często chcąc wyjechać za granicę. A będąc w obcym kraju warto znać lokalne zwyczaje. Tym bardziej, że coraz więcej Polaków osiedla się za granicą na stałe.
Poza tym być może zachęcimy kogoś z Was do zastanowienia się nad tym by złożyć życzenia swojej mamie w sposób inny niż zawsze, czym z pewnością zaskoczy całą rodzinę.

Matki czczono już w starożytnej Grecji i Rzymie, jednak była to cześć oddawana matkom-boginiom i jako taka została zakazana po nadejściu Chrześcijaństwa.
Zwyczaj ponownie narodził się w XVII wieku w Anglii, później przyjął się we Francji pod rządami Napoleona, a w XIX wieku także w Stanach Zjednoczonych. Jednak stopniowo zanikał i dopiero od początku XX wieku kolejne państwa zaczęły umieszczać w swoich kalendarzach Dzień Matki jako oficjalne Święto.

Jako pierwsi Dzień Matki obchodzą Norwegowie – w drugą niedzielę lutego. A najpóźniej mieszkańcy Indonezji – 22 grudnia. W wielu krajach jest to 8 marca. Dzień Matki jest obchodzony tego samego dnia co Dzień Kobiet.
Czasem jest to święto ruchome obchodzone w pierwszą, drugą lub ostatnią niedzielę maja albo czerwca. W kilku krajach obchody są w sierpniu, październiku lub listopadzie. 26 maja dzień ten jest obchodzony tylko w Polsce.
W większości kultur czy społeczności tradycyjnie wręcza się mamom kwiaty, drobne upominki, samodzielnie zrobione laurki lub pomaga się w typowych zajęciach domowych. Dzieci pomagają w kuchni lub przy sprzątaniu. Jednak w niektórych krajach odnajdujemy też różnice.

W USA czy Tajlandii Dzień Matki podniesiono do rangi Święta Państwowego. Tak więc tego dnia na budynkach rządowych pojawiają się flagi państwowe.
Z kolei w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej czyli krajach z silnymi tradycjami chrześcijańskimi odprawiane są tradycyjnie uroczyste Msze Święte w intencji mam.
W niektórych krajach (USA, RPA, Australia, Kanada) przyjęło się tego dnia nosić wpięty w ubiór goździk. Kolorowy oznacza, że matka żyje, a białych używają osoby których matki odeszły. Podobnie białe goździki układa się na grobach swoich matek.
W wielu krajach matkom wręcza się prezenty kulinarne. Na wyspach brytyjskich i w Kanadzie dzieci przygotowują mamom samodzielnie upieczone ciasta, a we Francji matki dostają wykwintne wina, sery lub czekoladki.

Goździki są najpopularniejszymi kwiatami wręczanymi mamom w dniu ich święta. Wykorzystuje się je od USA po Japonię. Ale na Dalekim Wschodzie popularny jest także kwiat Jaśminu, a na północy Europy – róże.

Pamiętajmy jednak, że te wszystkie prezenty, kwiaty czy ciasta nie sprawią mamie tyle radości jak miłość i szacunek okazywany im na co dzień, a nie tylko przy okazji święta.