Sekret skutecznej nauki języków obcych

Teraz pewnie zastanawiasz się, jaki sekret efektywnej nauki języków obcych Ci przedstawię? Jest on bardzo oczywisty, ale sam pewnie chętnie wypierasz go ze swojej świadomości – systematyczna nauka.

Tak, wiele się o tym mówi w szkołach językowych czy na różnych poziomach edukacji. Mało kto jednak faktycznie bierze sobie tę lekcję do serca. Nie da się ukryć, że wypracowanie w sobie systematyczności bywa pracochłonne. Ale nie musisz się martwić – zajmie Ci to tylko 21 dni pracy. Dlaczego? Właśnie tyle potrzeba, pełnych trzech tygodni, aby wypracować w sobie nawyk. Nawet jeżeli założysz, że zajmie Ci to miesiąc – to i tak nagroda będzie tego warta. Ucz się systematycznie języków obcych każdego dnia, a szybko wejdzie Ci to w nawyk. Dzięki temu nie tylko podszkolisz swoje umiejętności językowe, ale również wypracujesz bardzo ważną umiejętność, która przyda się na każdej innej płaszczyźnie życia.

Jak zacząć wypracowanie nawyku systematyczności?

Tutaj dużo zależy od Ciebie samego i tego jak wygląda Twój plan dnia. Niektórzy wolą uczyć się z samego rana, dzięki temu rozpoczynają dzień z wykonanym zadaniem. Inni preferują godziny popołudniowe lub wieczorne. Sam zdecyduj, która pora jest dla Ciebie najodpowiedniejsza i wtedy zaplanuj powtórki.

Pamiętaj o tym, aby nie przesadzać z długością nauki. Od 15 do 30 minut dziennie w zupełności wystarczy, żeby uczenie się było efektywne. Znacznie lepiej ustalić częstsze, lecz krótsze powtórki. To znaczy, że możesz uczyć się raz po 30 minut albo dwa razy po 15 minut. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji – przetestuj oba sposoby i wybierz ten, który najbardziej przypadł Ci do gustu! Motywujące może się okazać opracowanie planu powtórek, w którym będziesz odhaczał wykonane ćwiczenia.

Warto również wspomnieć o tym, że systematyczna nauka świetnie sprawdzi się w przypadku powtarzanego materiału i wcześniej zdobytej wiedzy, natomiast mniej przy uczeniu się nowych tematów czy zagadnień gramatycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że systematyczne uczenie się daje naprawdę doskonałe efekty, które sam zauważysz już po miesiącu. Nie ma sensu inwestować w naukę języków obcych na kursach, jeżeli nie pracujesz nad utrwaleniem zdobytej tam wiedzy w domu. Bez powtarzania zdobytego materiału na drugi dzień nie pamiętamy już około 80%! Poświęć te trzy tygodnie i wyrób w sobie nawyk systematycznej nauki, a efekty Cię zaskoczą!

Na koniec dodam, że systematyczność nie jest równoznaczna z nudą. Tylko od Ciebie zależy w jaki sposób oraz jak często będziesz się uczył. Urozmaicaj sobie naukę, ale planuj powtórki w tych samych odstępach czasu, dzięki temu zyskasz pewność, że język obcy nie stanie się dla Ciebie nudny.

Jaki język?

Tego wyboru musisz dokonać sam. Być może pomocny będzie nasz wpis “Jakich języków warto się uczyć?”. Sprawdź go, a potem wybierz kurs dla siebie.