Jak szybko można nauczyć się języka?

Większość osób wybierając się na kurs lub rozpoczynając naukę ma jeden cel – jak najszybciej nauczyć się danego języka obcego. Jak szybko można opanować język obcy?

W tym poście zastanowimy się spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Ta kwestia wcale nie jest prosta. Można ją porównać do budowy domu. Jak szybko można go wybudować? Jedni będą to robić w rok, inni w dziesięć lat – wszystko zależy od kilku czynników, takich jak finanse, wielkość domu, jego skomplikowanie itp. Podobnie jest w przypadku językówobcych.

Nie można obiektywnie stwierdzić, jak szybko można się nauczyć np. angielskiego.Najbardziej prawdziwa odpowiedź mogłaby brzmieć – tak szybko, jak potrafisz lub możesz. Czynnikami, które wpływają na czas nauki będą zatem: dostępność materiałów, rodzaj metody uczenia się, skomplikowanie języka obcego, indywidualne predyspozycje, ilość czasu poświęcanegona naukę oraz wiele innych. 

Ostatnio dużo się słyszy o tym, że języka można nauczyć się w trzy miesiące. Zapewne jest to możliwe, ale tutaj kluczowe jest ustalenie co rozumiesz przez pojęcie „nauczyć się”. Jeżeli chodzi Ci o komunikatywność na poziomie codziennych sytuacji w kolejce w sklepie czy na poczcie, to jest to całkiem realne. Inaczej będzie w przypadku uzyskania pełnej płynności w mowie i piśmie. 

Dlatego nie ma znaczenia ile trwa uczenie się języka obcego, istotniejsza jest tutaj intensywność oraz czas, który możesz mu poświęcić. Nauka to nie zawody, w których wygrywa najszybszy uczestnik. Ćwicz regularnie i intensywnie, ale w swoim tempie. Kluczowa w tym przypadku jest efektywność, a nie szybkość.Wiele osób uczy się angielskiego od szkoły podstawowej aż do zakończenia studiów, jednak nieposługują się one biegle tym językiem. Jest to podstawowy błąd popełniany przez sporą część uczących się.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji warto stosować zasadę Pareto, która mówi, aby włożyć wzadanie 20% wysiłku, osiągając 80% efektu. Przekładając to na praktykę, chodzi po prostu ooptymalizację procesu uczenia. Co oznacza, że 80% biegłości językowej będziesz mógł osiągnąć w 2-3 lata, jeżeli będziesz intensywnie uczył się codziennie. Przestań zatem zamartwiać się, że uczysz się za długo – rób to dobrze, a niebawem sam zauważysz pozytywne efekty.