Jakich języków obcych warto się uczyć?

Wciąż słyszysz o tym, że powinieneś uczyć się języków obcych, bo mają ogromny wpływ na Twoją karierę zawodową? Zastanawiasz się, ile jest w tym prawdy? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od tego, czym się zajmujesz, w jakiej branży pracujesz, czy chcesz wyemigrować oraz jak widzisz swoją ścieżkę kariery. Organizacja OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) przewiduje, że do 2030 roku największe znaczenie będą miały gospodarki państw, takich jak Chiny, USA, Indie, Japonia, Brazylia i Rosja. Stąd prosty wniosek, że ojczyste języki tych krajów będą miały największy potencjał. Których z nich naprawdę warto się uczyć?

Jak uczyć się wielu języków jednocześnie?

Z każdej strony słyszy się opinię, że trzeba uczyć się języków. Tylko co to oznacza w praktyce? Ile języków powinieneś opanować? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ponieważ tylko Ty możesz ocenić na ile będzie efektywna Twoja nauka w przypadku jednego, dwóch lub …. dziesięciu języków obcych. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają na zwiększenie skuteczności uczenia się nowych słówek czy gramatyki. Wykorzystaj je, a z pewnością nauka stanie się znacznie prostsza i przyjemniejsza.

Egzaminy z języka angielskiego – który wybrać ? Przewodnik po egzaminach.

O tym, że warto zdawać egzaminy z języka angielskiego wie każdy. Pojawia się tylko pytanie, który z nich wybrać? W tym poście przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych egzaminów z krótkim opisem każdego, dzięki czemu dowiesz się, jaki będzie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Dzień Matki

Przed nami dwa najważniejsze święta rodzinne – Dzień Matki i kilka dni później Dzień Dziecka. Korzystając z okazji i jednocześnie mając na uwadze fakt, że święta te obchodzone są na całym świecie, chcielibyśmy zwrócić uwagę naszych czytelników na wagę tego święta oraz wskazać różnice w obchodzeniu Dnia Matki w innych częściach Świata.

Nauka języka obcego w grupie czy indywidualna

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego jest nie tylko dodatkową umiejętnością, dzięki której nasze CV wygląda znacznie lepiej. Współcześnie umiejętność porozumiewania się w innym języku jest koniecznością. Bardzo istotna jest przede wszystkim znajomość angielskiego, która pozwala na komunikację z zagranicznymi klientami lub współpracownikami, ale również na zapoznawanie się z wydawanymi na zachodzie artykułami branżowymi, czy korzystanie z programów komputerowych, które nie mają polskiej wersji językowej.

Kursy grupowe

Kursy grupowe są najczęściej wybieranym rodzajem kursów językowych. W zajęciach grupowych najczęściej bierze udział od 3 do kilkunastu osób. Lekcje prowadzone są przez lektora, native speakera lub w systemie zamiennym. Ucząc się w grupie mamy większe szanse na konwersację z różnymi ludźmi, dyskusję w grupie wzajemne wychwytywanie i poprawianie błędów. Dla wielu osób nauka w grupie jest dodatkową motywacją do doskonalenia swoich umiejętności. Ponadto kursy językowe dzielą się na proporcjonalne doskonalenie czytania, pisania, komunikacji i rozumienia ze słuchu. Wszystko to jest niezwykle istotne w kontekście zdawania egzaminów certyfikacyjnych.

Nauka indywidualna

Innym typem nauki języka obcego jest uczestnictwo w zajęciach indywidualnych. W takim przypadku program nauczania jest dostosowany do kursanta i cała uwaga nauczyciela skupia się głównie na nim. Intensywność nauki, dokładna liczba godzin oraz tematyka, na którą kładziony będzie największy nacisk ustalana jest indywidualnie z słuchaczem. Bez względu na rodzaj kursu jaki wybierzemy bardzo ważne jest samozaparcie i praca w domu. Niezależnie od tego jak dobry jest nauczyciel, nie możemy oczekiwać cudu. Nauka języka wymaga systematycznej pracy i czasu.

Najskuteczniejsze metody nauki języka

Nauka języka w szkole językowej to jedynie początek niesamowitej przygody. Aby sprawnie posługiwać się językiem obcym, oprócz zajęć z lektorem lub native speakerem konieczna jest nauka własna. Ta zasada jest szczególnie istotna w przypadku, kiedy chodzi o przyswajanie słownictwa, zwrotów i wyrażeń. Technik nauki jest wiele, my prezentujemy kilka naszym zdaniem najciekawszych.

Skojarzenia i wyobraźnia

Nauka języka poprzez przysłowiowe zakuwanie na niewiele się zda. Być może napiszesz test gramatyczny na piątkę, ale możesz mieć duże trudności z komunikacją. Poznane słowa i wyrażenia warto powtarzać krótko, a często. Jednakże najlepszy, sposobem przyswajania jest poruszanie wyobraźni. W tym celu można grać z samym sobą w skojarzenia. Zapisz słówko i wokół niego wypisz wszystkie inne słowa, które Ci się z nim kojarzą. Nie zastanawiaj się zbyt długo, zdaj się na podświadomość.  Innym świetnym sposobem, które zapełni czas stania w kolejce jest wyobrażanie sobie słówka, które zmniejsza wymiary, kolory, rysuje się w twojej głowie. Ciekawą aczkolwiek czasochłonną metodą jest także tworzenie mapy myśli. Na kartce zapasuje się jedno słowo, a następnie narysuj rozgałęzienia tego słówka.

Fiszkowy zawrót głowy

Fiszki wracają do łask. Ich posiadanie nie wiąże się już z wycinaniem małych karteczek i zapisywaniem na nich słówek, ponieważ istnieje wiele aplikacji, które można zainstalować na telefonie, tablecie lub laptopie. Dużym ich plusem jest fakt, że istnieją programy, które zaopatrzone są dodatkowo w poprawną wymowę. Innym sposobem używania fiszek jest obklejenie domu karteczkami z nazwami przedmiotów. Im częściej się je ogląda, tym szybciej i efektywniej zapamiętuje się ich nazwę. Warto również przechodząc obok przedmiotu, lub korzystając z niego wypowiadać na głos obcobrzmiącą nazwę.