Jak wykorzystać filmy i seriale do nauki języka angielskiego?

Skuteczna nauka języka obcego nie musi ograniczać się do używania tradycyjnych form, takich jak zeszyty czy książki. Aby poprawić swoje umiejętności językowe, można zdecydować się na oglądanie filmów i seriali w oryginalnym języku. Warto pamiętać, że nie są one typowymi materiałami edukacyjnymi. Dzięki nim poznamy nowe słówka i często potoczny sposób mówienia. Filmy i seriale po angielsku są dobrym wsparciem w nauce i pomogą nam dojść do upragnionego celu, jakim jest rozumienie tego języka.

Metoda nauki angielskiego ze swojej kanapy

Oglądanie filmów i seriali zwłaszcza w dłuższej perspektywie wspiera postępy w nauce języka angielskiego. Nie wychodząc ze swojego domu i spędzając czas na wygodnej kanapie, możesz rozwijać swoje umiejętności językowe. Potrzebujesz do tego jedynie telewizora czy komputera.

To przyjemna metoda nauki, która wzmocni Twoją motywację, zapewni Ci dobre ćwiczenie, a przy tym sprawi, że zanurzysz się w języku. Filmy i seriale bazują na języku, który przydaje się w codziennej komunikacji. Dzięki nim poznasz przydatne zwroty i słowa. Niema tak właściwie znaczenia czy oglądasz programy telewizyjne, wiadomości, filmy czy seriale, najważniejsze jest to, aby sprawiało Ci to przyjemność.

Co ważne, większość produkcji filmowych pochodzi z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pomiędzy takimi produkcjami można zauważyć różnice, gdyż aktorzy mówią z różnymi akcentami. Oglądając filmy czy seriale w tym języku (z angielskimi napisami) poznajesz nowe słownictwo, wymowę oraz gramatykę.

Posiłkując się obrazem lepiej rozumiesz dialogi i wypowiedzi oraz ich znaczenie. Takie materiały są pomocne w nauce angielskiego, ponadto stanowią też same w sobie znakomitą rozrywkę. Oglądając seriale i komedie możesz nie tylko skutecznie uczyć się angielskiego, ale też doświadczyć brytyjskiego żartu i poczuć humor sytuacyjny.

Filmy w języku angielskim – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sięgnij po tytuł, który Cie naprawdę interesuje. Film powinien zachęcać do nauki angielskiego i być sposobem i na przyjemne spędzenie wolnego czasu. Programy czy filmy muszą być dostosowane do Twojego poziomu językowego i nie zbyt trudne.

Unikaj tytułów kostiumowych, a zamiast nich zacznij na początek od krótkich filmików na YouTube. Ponadto wybierając film zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • odmiana języka angielskiego- masz do wyboru produkcje brytyjskie albo amerykańskie,

  • wymowa- aktorzy powinni mieć nienaganną dykcję, wypowiadać się dokładnie i wyraźnie, dzięki temu łatwiej zrozumiesz pojedyncze słowa i je powtórzysz,

  • tempo- jeśli będzie zbyt szybkie, nie zrozumiesz sensu poszczególnych wypowiedzi,

  • własny poziom angielskiego- dobierz odpowiedni tytuł do swojego własnego poziomu, tak aby móc czerpać z niego jak najwięcej i nie zniechęcić się przy tym do nauki języka za pomocą filmów. Nie może być on zbyt łatwy ani za trudny.

Czy oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej to dobry pomysł?

Oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej bez napisów może okazać się za pierwszym razem sporym wyzwaniem, które zdemotywuje do dalszej nauki. Dla osób znających język na słabym poziomie nie jest to dobrym rozwiązaniem.

Co ważne, nawet osoby znające dosyć dobrze język mogą mieć trudności ze zrozumieniem wszystkich wypowiedzi. Jeżeli więc chcemy oglądać jakiś tytuł w oryginalnej wersji bez napisów, wówczas sięgnijmy po film z prostym słownictwem.

Unikajmy filmów, w których dominuje slang czy humor językowy. Oglądanie filmów po angielsku bez napisów pomoże nam w wielu sytuacjach komunikacyjnych. Dzięki temu lepiej oswoimy się z językiem i bez problemu dogadamy z obcokrajowcem.

Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po tytuł, który już oglądaliśmy w polskiej wersji językowej. W ten sposób będziemy wiedzieli, o czym są dialogi i poznamy nowe słowa. Możemy też włączyć angielskie napisy, przez co zapoznamy się z pisownią i będziemy w stanie zrozumieć większość zdań.

Czy korzystniej przy nauce języka angielskiego oglądać z filmy z polskimi napisami?

Jeśli po włączeniu angielskich filmów praktycznie nic z nich nie rozumiemy, wówczas warto włączyć polskie napisy. Korzystanie z nich jest polecane osobom, które są dopiero na początku nauki i oswajania się z językiem obcym.

Podczas oglądania filmów z polskimi napisami osłuchujemy się z językiem, słyszymy wymowę i intonację głosu aktorów, co jest bardzo ważne. Próbując tego rozwiązania postarajmy się patrzeć na napisy, jedynie w razie konieczności. Jeśli jakaś kwestia będzie dla nas niejasna, wówczas zatrzymajmy film i skierujmy swój wzrok na napisy.

Nauka z filmów i seriali - jasna i ciemna strona tego rozwiązania

Nauka języka poprzez oglądanie swojego ulubionego serialu czy filmu, niesie ze sobą zalety, jak i wady. Ta forma nauki angielskiego uczy nas potocznych zwrotów, które przydają się w zwykłej komunikacji. Poznajemy więc "żywy język", którym posługują się native speakerzy.

Odwiedzając dany kraj łatwiej dogadamy się z jego mieszkańcami, korzystając z codziennych zwrotów. Kolejną zaletą takiej metody nauki jest to, że poznajemy kontekst oraz akcent. Niezwykle istotna w angielskim jest intonacja. Poprzez oglądanie filmów uczymy się akcentować oraz wymawiać dane wyrazy, oprócz tego dowiadujemy się, w jakim kontekście używać danych słów.

Oglądając angielskie filmy zyskujemy umiejętność prawidłowego konstruowania zdań z użyciem poznanych wyrażeń. Nie można też zapominać o tym, że włączając angielskie napisy uczymy się również gramatyki. Taka forma nauki jest przyjemna i zapewnia nam rozrywkę, jednak ma też pewne wady. Przede wszystkim nie jest to szybki sposób nauki i musi być uzupełniony innymi materiałami.

Pamiętaj, że to tylko sposób, aby uzupełnić naukę angielskiego!

Czy oglądanie filmów po angielsku jest wystarczające? Nie, jest to jedynie wsparcie w całym procesie edukacji. Oprócz oglądania filmu zaopatrz się w książki, sięgnij do podręcznika gramatyki, czy też zapisz się na kurs języka angielskiego.

Od samego oglądania tytułów w oryginalnej wersji językowej nie można mówić płynnie po angielsku, a jedynie zrozumieć codziennie używany język. W obcowaniu z językiem angielskim niezwykle istotna jest interakcja. Oglądanie pomaga lepiej zrozumieć język, aczkolwiek nie nauczy posługiwania się nim.