Jak nie przesadzić z motywacją?

To stwierdzenie brzmi dziwnie, prawda? Obecnie żyjemy w czasach, gdzie bycie ciągle zmotywowanym, efektywnym i odnoszącym sukcesy jest po prostu oczekiwane. Czytamy coraz to nowsze poradniki dotyczące motywacji, wielbimy guru, który odnieśli sukces w chudnięciu, zdobywaniu pieniędzy czy biznesie. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę dążenia do nieustannej motywacji. Jak znaleźć złoty środek?

Gdzie jest zdrowa granica?

Granica motywacji leży tam, gdzie radość z wykonywanej czynności lub wyższy cel jej przyświecający. Jeżeli jeden z tych dwóch aspektów zniknie Ci z oczu, to zapewne przestaniesz być zmotywowany. Na szczęście nie jest to proces nieodwracalny. Nie da się ukryć, że najchętniej wykonujemy zadania, które są dla nas nowe lub stanowią jakieś wyzwanie. Znacznie ciężej utrzymać dobry poziom motywacji w przypadku dłuższych okresów. Tutaj dużo zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka, jednak kluczowe jest to, aby zachować harmonię pomiędzy motywacją, a aktualnymi możliwościami lub chęciami.

Na ich stan ma ogromny wpływ również dobór metod nauki. Nie ma co się oszukiwać - uczenie się z podręcznika szybko staje się po prostu nudne. Dlatego dla zachowania równowagi i utrzymania chęci do pracy, warto wprowadzić różne urozmaicenia – konwersacje, pisanie na forach, oglądanie obcojęzycznej telewizji itp. Wszystko co tylko sprawi, że znów z ochotą podejdziesz do nauki języka z podręczników.

Jak wyznaczyć prawidłowe proporcje pomiędzy nauką z książek, a kontaktem z żywym językiem? Każdy powinien dostosować je do swoich oczekiwań oraz potrzeb. Na początek dobrze sprawdzi się podział pół na pół. Bądź jednak elastyczny i nie podążaj według sztywnych założeń. Ucz się wtedy, kiedy jesteś skoncentrowany, masz czas oraz ochotę. Taka nauka będzie znacznie bardziej efektywna, a co więcej, sprawi Ci wiele radości. Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Ci Twój organizm. Ucząc się, kiedy jesteś zmęczony nie osiągniesz oczekiwanych efektów. Pamiętaj, że nie musisz być cały czas produktywny – ucz się regularnie, ale w porach optymalnych dla Ciebie. Jeżeli aktualnie nie masz ochoty na naukę z podręcznika, to możesz obejrzeć film w obcym języku lub pooglądać ciekawe strony w internecie po angielsku. Masz wiele możliwości, które pozwolą Ci na ciągły kontakt z językiem obcym. Takie podejście do nauki sprawi, że Twój poziom motywacji cały czas będzie na dobrym poziomie i nie będziesz czuł, że uczenie się angielskiego to przymus, a nie przyjemność.