Jak szybko nauczyć się słówek? Poznaj różne techniki! ✔️ Szkoła LEVEL

Nauka języka obcego to nie lada wyzwanie. Niestety nasz język ojczysty, którym posługujemy się na co dzień nie pomaga, ponieważ nauka angielskiego (oraz innych języków obcych) znacznie odbiega od nauki w języku polskim.

Język angielski jest pewnego rodzaju kluczem w przypadku wakacji za granicą, znalezieniu pracy, ale także i w zawieraniu kontaktów międzyludzkich z obcokrajowcami, którzy niekiedy mówią tylko po angielsku.

Naukę języka angielskiego najczęściej zaczyna się od nauki słówek i bardzo słusznie, gdyż jest to pomocne wypowiadaniu się w języku obcym. Jednakże to właśnie nauka nowych słówek w języku angielskim sprawia problemy, dlatego w wielu głowach rodzi się pytanie - nie tylko jak szybko nauczyć się słówek, ale co zrobić by pozostały w twojej pamięci długotrwałej? Tego wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym artykule. Nie przejmuj się na zapas, jeżeli twój poziom zaawansowania nie jest jeszcze na najwyższym poziomie, każdy kiedyś zaczynał.

Nauka słówek może być prostsza, gdy poznasz odpowiednie techniki!

Ile słów dziennie można się nauczyć?

Z czym właściwie kojarzysz szybką nauką słówek? Podejrzewamy, iż uważasz, że jeżeli chcesz przyswoić nowe słownictwo w szybkim tempie, należy powtórzyć ich jak najwięcej. Niestety jest to powszechnie popełniany błąd.

Skuteczna nauka słówek nie polega na przyswajaniu ich ogromnej ilości, można powiedzieć, że wręcz przeciwnie. Aby skutecznie się ich nauczyć zalecana jest nauka 10 słówek dziennie. Ta liczba może zaskakiwać, ponieważ jest to tylko parę słówek. Jednak należy pamiętać, że tygodniowo to już nie 10, a aż 70 słów, natomiast miesięcznie to prawie 300 nowych słów w nowym języku.

Techniki zapamiętywania słówek

W poprzednim paragrafie dowiedzieliśmy się już, że łatwiej zapamiętasz słówka, gdy uczysz się ich regularnie. Jednak pozostaje w głowie pytanie - czy istnieją pewne techniki nauki języka obcego? Czy naukę słówek można sobie w pewien sposób ułatwić? Odpowiadamy - oczywiście, że tak! Jednak pierwszym, podstawowym krokiem jest nastawienie do nauki nowego języka. Jakie są techniki zapamiętywania? O tym dowiesz się poniżej.

Jak skutecznie powtarzać słówka?

Już wcześniej zostało wspomniane, że dzienna nauka słówek ogranicza się do zapamiętania jedynie 10 słówek. Okazuje się, że kluczem nie jest ilość nauczonego słownictwa, ale regularność samej nauki.

Można powiedzieć więc, że nauka słówek jest banalnie prosta. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem, ale trzeba pamiętać także o tym, że nauka angielskiego (i każdego innego języka) nie jest szybkim procesem i tylko, gdy uczysz się regularnie, to rzeczywiście możesz w doskonały sposób opanować słówka.

Aby rzeczywiście opanować na przykład angielskie słownictwo, należy regularnie powtarzać nowe słowa. Czy istnieją sposoby, by uczyć się ich w łatwy i przystępny sposób?

Fiszki

Fiszki są chyba najbardziej powszechna metoda używana do nauki słówek. Można je wykonać z małych karteczek papieru, na których z jednej strony piszemy słówko angielskie, a z drugiej jego tłumaczenie na język polski.

Kartki papieru to nie jedyna opcja, często wybieraną alternatywą są także fiszki w telefonie, dzięki którym nauka słówek w obcym języku może mieć miejsce nie tylko w domu, ale także i poza nim - w autobusie, w drodze do szkoły, w pociągu - ograniczeniem może być jedynie bateria w telefonie.

Później każde zapamiętane słówko można odhaczać z listy słówek, co również może być środkiem sprzyjającym do nauki słówek angielskich, ponieważ wiesz, jakie słowa należy jeszcze raz powtórzyć, a jakie słowa są już ci doskonale znane.

Nauka słówek może być prostsza, gdy poznasz odpowiednie techniki!

Oglądaj filmy bądź nagrywaj siebie

Kto nie lubi dobrego kina? Mamy świetną wiadomość - możesz uczyć się nowych słówek oglądając swój ulubiony serial. Wystarczy, że zamiast polskiego dubbingu czy czytającego lektora wybierzesz oryginalną ścieżkę dźwiękową z napisami. Jeżeli napotkasz nowe słowo od razu możesz wyszukać jego dokładne tłumaczenie i dodatkowo usłyszeć przykładowe zdania z tym słowem. Nowe słówka praktycznie same wchodzą nam do głowy, a przy tym nie jest to wcale męczące, ponieważ oglądamy swój ulubiony film czy serial i tylko przy okazji możesz uczyć się słówek.

Innym sposobem jest nagrywanie samego siebie. Jest to metoda szczególnie polecana dla osób, które są słuchaczami i mają nieco dystansu dla siebie. Temat omawiany na nagranym filmiku zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Możesz nagrywać siebie i czytać o swoich ulubionych produktach lub przeglądać popularnego bloga. Nam pozostaje życzyć dobrej zabawy i dobrych wiatrów w nauce!

Rozmowy z native speakerami

Czy wiesz, że głównym zapalnikiem do nauki języków obcych jest rozmowa? A z kim najlepiej porozmawiać? Z native speakerami oczywiście! Nawet krótka pogawędka w języku obcym może okazać się naprawdę cenna w nauce języków.

Podczas rozmowy w języku obcym nasz mózg jest niezwykle pobudzony, ponieważ na każde słowo, które chcemy wypowiedzieć w danej chwili - musi znaleźć angielski odpowiednik. Umiejętności językowe native speakerów sprawią, że przyswojenie słówek skutecznie to będzie pestka.

W naszej szkole językowej możesz umówić się na konwersacje z Native Speakerami. To świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych i przy okazji - nauki nowych zwrotów.

Jak szybko nauczyć się słówek w jeden dzień?

Jeżeli nie lada chwila czeka cię niespodziewana kartkówka i chcesz zapamiętać jak najwięcej słów w jak najkrótszym odstępie czasu - mamy niezawodną metodę, dzięki której zapamiętasz przynajmniej większość słówek. Jest to analizowanie zdań i ich tworzenie. Jak to ma pomóc? Cóż ta metoda jest jedną z najefektywniejszych w nauce nowego słownictwa, ale ma także inne korzyści - podczas tworzenia zdań, poznajemy także struktury gramatyczne, co dodatkowo ułatwia ich zapamiętanie i poprawia posługiwanie się językiem obcym. Spróbuj stworzyć zdanie z każdym ze słówek, a następnie stworzyć z tym zdaniem jakieś skojarzenie. Dzięki temu szybciej zapamiętasz dane słowo.

Kiedy mózg najlepiej zapamiętuje?

Tutaj jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ponieważ pracy mózgu człowieka nie można określić jednostkowo, istnieją dwa typy ludzi - sowy i skowronka, które wskazują, czy wolimy uczyć się odpowiednio późnym wieczorem czy o poranku.

Najczęstsze błędy w skutecznej nauce słownictwa

Twoja nauka jest nieskuteczna? Być może popełniasz jeden z tych błędów:

  1. Niedobory snu działają negatywnie na umiejętność zapamiętywania mózgu.

  2. Złe odżywianie, szczególnie brak potasu czy magnezu.

  3. Brak przerw w nauce.

  4. Nieregularność nauki.

  5. Negatywne nastawienie do nauki.

Motywacją do nauki języka i słówek mogą być regularne dodatkowe zajęcia. Może warto zapisać się na kurs językowy? W naszej szkole chętnie pokażemy Ci różne metody nauki, które będziesz mógł dopasować do siebie i swoich preferencji.