Egzaminy z języka angielskiego – który wybrać ? Przewodnik po egzaminach.

O tym, że warto zdawać egzaminy z języka angielskiego wie każdy. Pojawia się tylko pytanie, który z nich wybrać? W tym poście przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych egzaminów z krótkim opisem każdego, dzięki czemu dowiesz się, jaki będzie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Egzaminy Cambridge – FCE, CAE, CPE

Są one najbardziej znanymi egzaminami językowymi w Polsce – jako pierwsze sprawdzały poziom znajomości języka angielskiego (od podstawowego do zaawansowanego) i były równoważne egzaminom państwowym. To dobra opcja, jeżeli chcesz zdobyć certyfikat, który zgodny jest z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, sprawdzającym wszechstronne opanowanie języka obcego. W ciągu roku można podejść do egzaminu w jednej z trzech sesji (wiosennej, letniej i zimowej)

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

Egzamin ma formę testu, którego zadaniem jest sprawdzenie specjalistycznej wiedzy z języka angielskiego, najczęściej znajduje zastosowanie w środowisku akademickim. Ciekawostką jest to, że TOEFL posiada również formę iBT (Internet Based Test), umożliwiającą rozwiązanie testu za pośrednictwem internetu. W Polsce jest to jeszcze dość niepopularna opcja. TOEFL to stosunkowo łatwa forma sprawdzenia znajomości języka. Najchętniej wybierają go osoby, które chcą pracować lub studiować w Stanach Zjednoczonych.

TOEIC

Jest to egzamin z języka angielskiego biznesowego, który dobrze sprawdza się w przypadku osób, chcących pracować za granicą lub zatrudnionych w międzynarodowych firmach. TOEIC uchodzi za prestiżowy certyfikat. Wyniki z egzaminu uznawane są w 150 krajach na całym świecie oraz w 14 000 firmach. Ważną informacją jest to, że tego egzaminu nie da się nie zdać – można z niego uzyskać określoną ilość punktów w skali od 10 do 990 pkt i to one wyznaczają Twój poziom znajomości języka angielskiego. Od 600 pkt wynik jest już dobry, natomiast powyżej 800 – świetny.

TELC (The European Language Certificates)

Ten rodzaj egzaminu językowego w ostatnich latach stał się ostatnio bardzo popularny, zwłaszcza w środowisku akademickim. Sam TELC przypomina strukturą egzaminy Cambridge, jednak jest bardziej nastawiony na komunikację niż gramatykę. Z tego względu uznawany jest za przyjaźniejszy dla zdającego, a przede wszystkim łatwiejszy.

LCCI (London Chamber of Commerce & Industry)

Przygotowany został z myślą o sprawdzeniu znajomości języka biznesowego, obejmuje zagadnienia z różnych branż i dziedzin, takich jak marketing, IT, zarządzanie, administracja oraz wielu innych. Uznawany jest przez wiele instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw na całym świecie.

BEC (Business Preliminary, Business Vantage, Business Higher)

Kolejny z egzaminów biznesowych – przeznaczony jest głównie dla osób pracujących w międzynarodowych firmach. Ważną informacją jest to, że certyfikat jest ważny bezterminowo.

IELTS

To międzynarodowy egzamin z języka angielskiego na poziomie od A2 do C2. Zdawany jest przez osoby, które chcą podjąć pracę lub studia w Nowej Zelandii, Kanadzie lub Australii. IELTS występuje w dwóch formach: ogólnej oraz akademickiej.

A czy Ty dokonałeś już wyboru? Być może zechcesz wziąć udział na naszym darmowym kursie, który kończy się egzaminem międzynarodowym?

Sprawdź szczegóły