Jak wykorzystać media społecznościowe do nauki języka obcego?

Korzystanie z mediów społecznościowych wbrew pozorom nie musi być stratą czasu. Portale społecznościowe mogą być dla nas znaczącym wsparciem pod kątem nauki języków obcych. Do polepszenia znajomości danego języka może posłużyć nam konto na Facebooku, Instagramie, Tik Toku czy You Tube.

Co jest podstawą nauki języków obcych?

Podstawą nauki języka obcego jest przede wszystkim systematyczność. Szybciej nauczysz się nowego języka, jeśli codziennie poświęcisz trochę czasu na naukę. Co ważne, nie przytłaczaj zbytnio swojego umysłu i ciała. Ćwicz regularnie i często, ale krótko. Kolejną ważną kwestią jest różnorodność.

Zadbaj o to, aby podczas nauki języka nie towarzyszył Ci stres ani nuda. Postaraj się, aby ćwiczenia były dla Ciebie atrakcyjne i przyjemne. Z pomocą przychodzą tutaj właśnie media społecznościowe, takie jak np. Facebook czy Instagram. Różnorodność powinna dotyczyć form oraz metod nauki.

Ważną kwestią jest też zachowanie balansu pomiędzy językowym workoutem oraz rekreacją. Pierwsza forma nauki obejmuje analizę fonetyczną, gramatyczną oraz uzupełnienie słownictwa. Druga to przede wszystkim rozwijanie swoich zainteresowań poprzez oglądanie filmów, czytanie artykułów czy e-booków.

Social media - czy mogą pomóc w nauce języka obcego?

Social media okazują się bardzo przydatne w kontekście nauki języka obcego. Przy okazji każdej wizyty na danym portalu możemy wzbogacać swoje słownictwo i zdobywać nowe umiejętności. Platformy społecznościowe mają wiele do zaoferowania.

Znajdziemy tam ciekawe materiały z różnych dziedzin, tworzone często przez native speakerów. Dzięki serwisom informacyjnym mamy możliwość obcowania z żywym językiem oraz zdobywania informacji ze świata prosto ze źródła.

Media społecznościowe są też często środkiem komunikacji nauczyciela z uczniami. Warto podkreślić, że serwisy tego rodzaju dyktują niejako przeważające w dzisiejszych czasach formy wypowiedzi oraz komunikacji. Dobrze jest więc inspirować się nimi przy konstruowaniu zdań językowych.

Język  –  interakcja  –  nauka

Częste wchodzenie w interakcje na portalach społecznościowych daje nam możliwość porozumiewania się z innymi w języku obcym. Uczymy się więc radzić sobie z komunikacją pomimo słabszego poziomu językowego. Zaczynamy też rozumieć konteksty społeczno-kulturowe oraz różnice w tożsamości.

Poprzez kontakt z innymi osobami, nabieramy też większej motywacji do nauki oraz zwiększamy swoją pewność siebie. Media społecznościowe są naszą codziennością, a zastosowanie ich w edukacji językowej jest dominującym trendem edukacyjnym. Decydując się na naukę języka przy wsparciu social mediów możemy przyśpieszyć postępy w nauce.

Zalety grup językowych

Od czego zacząć naukę języka w social media? Możesz wykorzystać Facebooka, a dokładnie dołączyć do jednej z licznych grup. Grupy skupiają osoby uczące się danego języka obcego i są często bardzo aktywnymi społecznościami.

Codziennie na grupach dodawanych jest wiele inspirujących materiałów. Mogą być to artykuły, widea czy grafiki. Zapisując się do takiej społeczności zdobędziesz więc wszelkie treści, które mogą przydać Ci się w nauce. Grupy językowe mają też inne zalety.

Przede wszystkim są to ciekawe dyskusje, które pozwalają na wymianę spostrzeżeń dotyczących języka, jak i metod jego przyswajania. Na grupach ogłaszane są też spotkania wielojęzyczne, kursy oraz inne wydarzenia, które zmotywują Cie do działania. Znajdziesz tam też polecane książki, filmy o danej tematyce.

Dzięki nim nauka staje się skuteczniejsza i przyjemniejsza. Po pewnym czasie spostrzeżesz się, że masz świetną paczkę przyjaciół, na których możesz liczyć. Oczywiście, możesz też założyć grupę prywatną poświęconą danemu hobby, w wybranym języku.

Dobre uzupełnienie nauki języka angielskiego

Jeśli nie możesz żyć bez mediów społecznościowych, wykorzystaj je w pożyteczny sposób. Nauka języka obcego przy zastosowaniu social mediów odbywa się trochę przy okazji, a więc nie wymaga od Ciebie wielkich zmian w korzystaniu z ulubionych portali. Warto jednak zastosowywać kilka podstawowych trików, dzięki którym lepiej osłuchasz się z językiem obcym. Co ważne, pomogą Ci one oszlifować umiejętności językowe i to bez dodatkowych kosztów.

  • zmień ustawienia na język obcy- możesz zacząć od zmiany języka w ustawieniach na Facebooku, dzięki czemu nauczysz się odczytywać komunikaty po angielsku,

  • obserwuj obcojęzyczne profile- mogą być to profile znanych osób albo marek, które Cie interesują,

  • czytaj artykuły w języku obcym- np. wiadomości ze świata,

  • przeglądaj zagraniczne instastories oraz czytaj komentarze użytkowników,

  • dołącz do grup poświęconych nauce języka,

  • nie bój się konwersacji, dyskusji, pisz swoje posty w obcym języku,

  • polub fanpage poświęcone nauce języka,

  • korzystaj z memów i hashtagów

  • znajdź obcojęzycznych znajomych.

Plusy i minusy nauki języka przy pomocy mediów społecznościowych

Portal społecznościowy w kontekście nauki języka niesie ze sobą wiele zalet. Media społecznościowe:

  • dają możliwość komunikowania się na wiele różnych sposobów,

  • działają na wszystkich urządzeniach z dostępem do internetu,

  • umożliwiają wchodzenie między sobą w interakcje (grupy językowe, dyskusje, komentowanie),

  • pozwalają na dwustronną komunikację (rozmowy tekstowe w danym języku, obrazki, filmy, audio),

  • nie mają ograniczeń co do czasu komunikacji,

  • korzystają z nich miliony ludzi na całym świecie (bez trudu możemy więc porozmawiać z osobą z dowolnego kraju na ziemi),

  • są w większości darmowe.

A jakie wady ma nauka języka w mediach społecznościowych? Należy liczyć się z tym, że w Internecie spotkać się można często z hejtem, oszustwami i kradzieżami. Trzeba więc ostrożnie wchodzić w interakcje z innymi ludźmi.

Ponadto, na portalach natrafić możemy także na tak zwane fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje. Wywołują one niepotrzebne zamieszanie, stres i mogą zniechęcić nas do nauki. Nie można też zapominać, że spędzanie czasu w social mediach uzależnia i pochłania niekiedy nadmierną ilość czasu.

Media społecznościowe mogą być dla nas dobrym wsparciem w nauce języka obcego.