Stopniowanie przymiotników w języku angielskim ✔️ Szkoła LEVEL

Stopniowanie angielskich przymiotników może przysporzyć Ci niemałych problemów. Warto wiedzieć, iż zasady stopniowania w języku polskim i angielskim są do siebie bardzo zbliżone. W obu tych językach wyróżnia się 3 stopnie: równy (positive), wyższy (comparative) oraz najwyższy (superlative). Ponadto istnieją 3 sposoby stopniowania. Mowa tutaj o stopniowaniu prostym, opisowym i nieregularnym.

Rodzaje stopniowania przymiotników w języku angielskim

Stopniowanie wykonuje się poprzez dopisanie końcówki czy też w sposób opisowy. Stopień wyższy przymiotnika, czyli comparative utworzysz poprzez dodanie końcówki er tudzież słówka more. Jeśli chodzi o stopień najwyższy przymiotnika uzyskasz go poprzez dopisanie końcówki est albo słówka most. W takim wypadku zazwyczaj dodaje się też przedimek the.

Dodanie końcówki

Zasada dotycząca stopniowania zależy od konkretnego przymiotnika, a właściwie jego długości. W przypadku krótkich, jednosylabowych wyrażeń należy dodać końcówkę er albo est. Zwróć jednak uwagę na kilka pewnych kwestii:

W języku angielskim większość przymiotników stopniuje się regularnie. Przykład:

  • tall- taller- the tallest (wysoki- wyższy- najwyższy)

Niektóre z nich kończą się na literę e i przyjmują końcówki r lub st. Przykład: 

  • nice- nicer- the nicest (miły- milszy- najmilszy)

Jeśli przymiotniki kończą się na y poprzedzone spółgłoską, wówczas zamiast y dodaje się końcówki ierl/ iest. Przykład:

  • dry- drier- the driest (suchy- suchszy- najsuchszy)

Jeśli w przymiotniku 3 ostatnie litery wyglądają w ten sposób: spółgłoska- samogłoska- spółgłoska, wtedy przed wpisaniem końcówki erl lub est trzeba jeszcze podwoić ostatnią literę. Przykład:

  • big- bigger- the biggest (duży- większy- największy)

Jeśli chodzi o kwestię stopniowania przymiotników dwusylabowych, dzieli się je na dwie grupy, a więc te kończące się na y oraz w.  Stopniuje się je w sposób klasyczny. Przykład:

  • ugly- uglier- the ugliest (brzydki, brzydszy, najbrzydszy)

Opisowe stopniowanie

Wszelkie długie przymiotniki zbudowane z co najmniej 3 sylab, zawsze stopniuje się techniką opisową. Przykłady:

  • exquisite- more exquisite- the most exquisite,

  • wonderful- more wonderful- the most wonderful

  • important- more important- most important,

  • interesting- more interesting- the most interesting,

  • intelligent- more intelligent-the most intelligent,

  • dangerous- more dangerous-the most dangerous,

  • modern- more modern- most modern,

  • expensive- more expensive-(the) most expensive.

Co ważne, wszelkie przymiotniki odczasownikowe i przymiotniki stworzone przez dodanie końcówki ing albo ed, zawsze stopniuje się opisowo. Przykład:

  • tired- more tired- the most tired (zmęczony, bardziej zmęczony, najbardziej zmęczony)

Stopniowanie przymiotników w języku angielskim nie musi być takie trudne!

Jakich przymiotników nie da się stopniować?

Pamiętaj, że nie wszystkie przymiotniki możesz stopniować. Niektóre z nich mówią o cechach, które nie podlegają czynności stopniowania. Mota tutaj o przymiotnikach opisujących skrajne cechy, stany absolutne i przymiotnikach klasyfikujących.

Przykłady przymiotników, których nie można stopniować:

certain (pewny), alive (żywy), chemical (chemiczny), dead (martwy), correct (prawidłowy), enormous (ogromny), domestic (krajowy), boiling (wrzący), black (czarny), extinct (wymarły), exhausted (wykończony), excellent (doskonały), furious (wściekły), digital (cyfrowy), gigantic (gigantyczny), awful (okropny), huge (ogromny), amazing (wspaniały), white (biały), tiny (maleńki), superb (znakomity), immediately (natychmiast), impossible (niemożliwy), mortal (śmiertelny), perfect (idealny).

Jak rozpoznać stopień przymiotników w języku angielskim?

Stopniowanie przymiotnika jest sposobem na zróżnicowanie opisywanej cechy, jeśli chodzi o jej intensywność. Istnieją 3 stopnie, które dosyć łatwo możesz od siebie rozróżnić:

1. Stopień równy- jest to sama cecha. Opisywany podmiot może być na przykład ładny, ciekawy, brudny, duży, niski.

2. Stopień wyższy- czyli podniesienie intensywności danej cechy, a więc podmiot może być ciekawszy, niższy, ładniejszy, brudniejszy, większy.

3. Stopień najwyższy- mówi Ci o tym, że coś jest  "naj", czyli najmniejsze, największe, najstarsze, najciekawsze, najniższe.

Przykład:

  • Stopień równy- beautiful (piękny),

  • Stopień wyższy- more beautiful (piękniejszy),

  • Stopień najwyższy- the most beautiful (najpiękniejszy).

Stopniowanie przymiotników w języku angielskim nie musi być takie trudne!

Stopniowanie przymiotników - wyjątki

Pamiętaj, że w języku angielskim wyróżnia się też pewne wyjątki. Jest to grupa przymiotników, które podlegają stopniowaniu, ale wygląda ono zupełnie inaczej. W ich przypadku nie dodaje się końcówek, ale też nie stosuje się sposobu opisowego. Wystarczy, że zapamiętasz te wyjątki, a bez trudu przyjdzie Ci ich stopniowanie. Do wyjątków należą takie słowa jak:

  • good- better- the best (dobry, lepszy, najlepszy),

  • little- less- the least (mało, mniej, najmniej),

  • much- more- the most (dużo, więcej, najwięcej),

  • many- more- the most ( wiele, więcej, najwięcej),

  • old- olde/elder- the oldest (stary, starszy, najstarszy),

  • bad- worse- the worst (zły, gorszy, najgorszy).

Jeśli chodzi o stopień wyższy i najwyższy przymiotnika far i old, tutaj dostępne są 2 formy stopniowania, z których korzysta się w zależności od kontekstu.

  • farther- the farthest - stosuje się w odniesieniu do rzeczywistej odległości,

  • further- the furthest- służy do określania odległości w znaczeniu przenośnym,

  • elder- the eldest- wykorzystuje się do opisywania tylko ludzi,

  • older- the oldest- do opisywania zarówno ludzi, jak i przedmiotów.

Najczęstsze błędy w stopniowaniu przymiotników

Język polski umożliwia stworzenie stopnia wyższego techniką opisową, przez zastosowanie słowa "bardziej". Jest ono często w sposób automatyczny tłumaczone na angielskie słowo "more". Jeżeli jednak zdanie zawiera przymiotnik, którego stopnia wyższego nie można stworzyć po angielsku przy użyciu "more" wówczas przeniesienie polskiego wzoru może skutkować częstym błędem. Jego przykład to:

Włochy są bardziej gorące od Polski.

  • Italy is more hot than Poland- zdanie błędne

  • Italy is hotter than Poland- zdanie poprawne

Innym powszechnie popełnianym błędem jest zapominanie o przedimku "the" podczas używania przymiotników w stopniu najwyższym. Kolejnym błędem jest wykorzystywanie słowa "more" do podkreślania, iż chodzi o sporą ilość danej rzeczy czy też do wzmacniania przymiotnika. Nie jest to prawidłowe zastosowania tego słowa, gdyż w języku angielskim "more" występuje tylko, jeżeli chcesz porównać ze sobą 2 rzeczowniki. Niekiedy spotykanym błędem jest też złe tłumaczenie na angielski konstrukcji "tak+przymiotnik+jak" rozpoczynając po angielsku od so zamiast as. Przykładem tego jest zdanie:

Kraków jest tak piękny, jak Rzym. 

Cracow is so beautiful as Rome. - błędne zdanie

Cracow is as beautiful as Rome. - zdanie prawidłowe

Nauka angielskiego w Szkole Językowej Level

Stopniowanie przymiotników nie jest wcale takie trudne, jakby się mogło zdawać. Gramatykę z łatwością opanujesz, jeśli zapiszesz się na lekcje, kurs czy korepetycje z tego języka obcego. Nauka w naszej szkole językowej zawsze przynosi pożądane efekty. Wybranie na przykład odpowiedniego kursu sprawi, że nauka będzie dla Ciebie przyjemna i łatwa. Co ważne, poznasz wszelkie zasady gramatyki i będzie wiedzieć, jak je zastosować.