Jak uczyć się wielu języków jednocześnie?

Z każdej strony słyszy się opinię, że trzeba uczyć się języków. Tylko co to oznacza w praktyce? Ile języków powinieneś opanować? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ponieważ tylko Ty możesz ocenić na ile będzie efektywna Twoja nauka w przypadku jednego, dwóch lub …. dziesięciu języków obcych. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają na zwiększenie skuteczności uczenia się nowych słówek czy gramatyki. Wykorzystaj je, a z pewnością nauka stanie się znacznie prostsza i przyjemniejsza.

Zarządzaj swoim czasem

Nie ma co się oszukiwać, każdy człowiek ma ograniczony czas, co w praktyce oznacza tyle, że możesz nie mieć wystarczającej ilości godzin w ciągu dnia, aby tyle samo poświęcić każdemu z języków. Będziesz musiał wybrać, na który z nich położysz większy nacisk. Całkiem niezłym sposobem jest poświęcanie 80% czasu przeznaczonego na naukę na język znany słabiej, a 20% na ten, którym posługujesz się sprawniej.

Ucz się jednego przy pomocy drugiego

Jest to świetnie rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli pierwszy język opanowałeś już w stopniu średniozaawansowanym. Wtedy też nauka drugiego lub trzeciego z tej samej grupy językowej, będzie znacznie prostsza - niektóre konstrukcje gramatyczne czy słownictwo będą do siebie zbliżone. Dobrym połączeniem jest: hiszpański i włoski, portugalski oraz hiszpański czy węgierski i fiński. Z pomocą przyjdą Ci strony internetowe oraz aplikacje mobilne, takie jak DuoLingo, gdzie możesz ćwiczyć oba języki jednocześnie.

Nie ucz się obu języków na raz

Po około 30 minutach nauki znacznie pogarsza się zdolność koncentracji, dlatego też chcąc uczyć się danego dnia obu języków – zrób to o różnych porach. Dzięki temu szybciej przyswoisz nowe słówka i konstrukcje gramatyczne, a przede wszystkim będziesz cały czas skoncentrowany na jednym języku w danym momencie.

Nie stresuj się!

Generalnie można opanować równocześnie wiele języków obcych, ale nie oznacza to, że Ty musisz uczyć się pięciu jednocześnie. Jeżeli potrafisz posługiwać się dwoma lub trzema na raz, to doskonały wynik! Dostosuj liczbę języków obcych do swoich predyspozycji, aspiracji zawodowych, a przede wszystkim wolnego czasu. Dopiero wtedy będziesz mógł się cieszyć z przyjemnej, a co ważniejsze - efektywnej nauki!

Wybierz kurs dla siebie!

Możesz tez pozwolić, aby naukę języka ktoś ułożył za Ciebie. Wybierz np. kurs w formule 2za1. Oznacza to że w ramach jednej opłaty za kurs, możesz uczyć się dwóch języków równocześnie.